1/ Čo rozumieme pod pojmom Popoloviny v zložení krmiva BOSCH?
Sú to minerálne látky. Z hľadiska výživy rozdeľujeme minerálne látky do objemových prvkov ako sú vápnik,fosfor,horčík,sodík,draslík,chlór a stopové prvky, ako napr. železo, meď, zinok, mangán, kobalt, selén a jód. Vymenovali sme len tie najvýznamnejšie. Minerálne látky sú často spájané výhradne s mineralizáciou kostry (tvorbou kostného tkaniva). To je ale len časť ich funkcie (vápnik,fosfor a horčík). Množstvo stopových prvkov má veľmi veľkú úlohu v nervovej sústave, v svalovom metabolizme, štruktúre krvi, tvorbe pigmentu... Musíme na tomto mieste poznamenať, že ako nedostatok tak i nadmerné množstvo alebo aj nerovnováha minerálnych látok spôsobujú závažné poruchy (nerovnovážny vývin kostry...). Z tohoto dôvodu nedoporučujeme pridávať ku krmivám BOSCH akékoľvek minerálne prípravky. Krmivá BOSCH sú vyvážené a pridaním minerálnych doplnkov ku krmivám dôjde k narušeniu rovnovážneho stavu, ktorý je založený na dlhoročných výskumoch.
2/ Čo rozumieme pod pojmom Vláknina v zložení krmiva BOSCH?
Jedná sa o vláknité rastlinné zložky v krmive, ktoré hrajú významnú úlohu pri regulácii črevného trávenia. Ak chceme dosiahnuť zdravú a prirodzenú črevnú činnosť, musíme dodať v krmive isté minimálne množstvo vlákniny - samozrejme v správnej forme a množstve. Vzhľadom k nízkej stráviteľnosti vlákniny tráviacim traktom psa je nutné udržať množstvo na nízkej úrovni, pretože veľa vlákniny znamená aj veľa exkrementov, ale napr. aj riedku stolicu, pretože vláknina vo väčšom množstve pôsobí ako preháňadlo. Cieleným výberom druhu použitej vlákniny v krmivách BOSCH je docielené bezproblémové trávenie. Podiel na celkovom objeme krmiva by mal byť v rozmedzí 2%-3% , len u krmív pre staršie zvieratá a u krmív pre obézne zvieratá je tento podiel vyšší - okolo 7% - 7,5% z celkového objemu.
3/ Čo rozumieme pod pojmom Tuk v zložení krmiva BOSCH?
Tuk nieje len dôležitým zdrojom energie v potrave. Je to celý súbor jednotlivých zložiek základných mastných kyselín, ktoré majú podobný účinok ako vitamíny pri vývoji kože, srsti, spĺňajú rôzne funkcie v bunkovom metabolizme a podporujú obranyschopnosť tela. Zvláštny význam v tejto súvislosti majú Omega 6 mastné kyseliny (napr. kyselina linolová...) a Omega 3 mastné kyseliny. Vzhľadom k tomu, že esenciálne mastné kyseliny sú veľmi citlivé a môžu byť ľahko zničené, musia sa do zloženia pridávať antioxidačné látky (Antioxidanty), ktoré ich chránia.
4/ Čo rozumieme pod pojmom Proteíny v zložení krmiva BOSCH?
Niekedy ich označujeme aj ako Bielkoviny alebo dusíkaté látky. Majú vo všetkých oblastiach životných procesov veľmi dôležité miesto. Niektoré druhy bielkovín musia byť v strave zastúpené v dostatočnej výške, pretože pes nemá šancu ich inak nahradiť. Čím presnejšie zloženie aminokyselín v krmivách psovi dodáme, tým lepšie ich dokáže využiť. Naše výskumy potvrdili, že kŕmením psov našimi krmivami je vhodné a k nasýteniu a správnemu fungovaniu organizmu dochádza aj napriek tomu, že u niektorých krmív od iných výrobcov je percentuálny podiel bielkovín vyšší. Pri vysokom podiele bielkovín v krmive naopak dochádza k zbytočnej záťaži na metabolizmus a niektoré orgány (pečeň, ľadviny). Nieje teda spojitosť medzi percentuálnym zastúpením bielkovín v krmive, ale ide o kvalitu a ich využitie.
5/ Používa sa pri výrobe krmív BOSCH sója alebo produkty zo sóje?
Nie, v krmivách BOSCH nemá sója žiadne zastúpenie. Nepoužívame teda žiadne sójové bielkoviny ani sójový olej. Sójové bielkoviny sú veľmi lacnou surovinou, ale obsahujú celú radu ťažko stráviteľných uhlohydrátov, spôsobujú mäkké výkaly a môžu viesť k nadúvaniu. Okrem toho sa prevažná časť produkcie sóje pestuje z geneticky modifikovaného osiva. V krmivách BOSCH nenájdete žiadne zastúpenie sójových bielkovín.
6/ Používajú sa pri výrobe krmív BOSCH produkty z kafilérií alebo z nútených porážok zvierat (choré zvieratá)?
Nie, to musíme na tomto mieste zdôrazniť, že od roku 2001 (vzhľadom ku kríze s BSE) je prísne zakázané spracovávanie mäsa a ďalších produktov z kafilérií na krmivo. Týka sa to samozrejme aj tukov a iných vedľajších živočíšnych produktov. Toto nariadenie platí aj pre krmivá pre spoločenské zvieratá. Pre výrobu krmív a tým aj pre potraviny k ľudskej spotrebe (platí od roku 2002), je možné použiť len produkty zo zdravých zvierat, ktoré pred porážkou prejdú veterinárnou kontrolou a je možné ich použiť aj na ľudskú spotrebu. Toto nariadenie je platné v celej Európskej únii. Môžeme však na tomto mieste potvrdiť, že sme pre výrobu krmív BOSCH nikdy nepoužívali (ani pred účinnosťou tohoto nariadenia) produkty z kafilérií. K výrobe krmív BOSCH sú použité výhradne produkty, ktoré sú použiteľné aj k stravovaniu ľudí. V tomto ohľade sa nás nariadenie nijakým spôsobom nedotklo a nieje pre nás žiadnym problémom.
7/ Je nutné meniť môjmu psovi/mačke v priebehu rokov krmivo?
Nie, nieje to nutné, v krmivách BOSCH je pre Vášho psa alebo mačku všetko vyvážené k ich potrebám. Maximálne môžete zmeniť druh krmiva (napr. z kuracieho na rybacie, alebo jahňacie....) pre zmenu chuti.
8/ Ako mám podávať svojmu psovi krmivo?
V podstate pre všetky extrudované (suché) krmivá BOSCH platí, že ich treba podávať s dostatkom čerstvej vody. Chyby pri príprave potravy majú za následok nežiadúce zažívacie poruchy. Na rozdiel od dospelých psov platí pre šteňatá nasledovná príprava:
-Kŕmte šteňatá v prvých 2-3 mesiacoch veku len granulami nasiaknutými vodou , alebo materským mliekom Puppy Milk z produkcie BOSCH Tiernahrung.
-V prvých týždňoch by malo byť extrudované krmivo podávané nasiaknuté buď vodou alebo mliekom, zohriate na teplotu
36-37 °C . Ale pozor, nezalievajte krmivo vriacou tekutinou.
-Obecne sa dá povedať, že do konca 4. týždňa života je potrebné kŕmiť šteňatá dávkou zodpovedajúcou 15 g extrudovaného krmiva Bosch (Puppy alebo Junior) na 1 kg živej hmotnosti šteňaťa. V piatom týždni veku šteňaťa je dávka 20 g extrudovaného krmiva na 1 kg váhy šteňaťa. V 6. týždni života je denná dávka 30 g na 1 kg hmotnosti šteňaťa. Pri prechode len na pevnú stravu cca koncom 6. týždňa veku (bez kojenia sukou) dávkujeme cca 30-40 g extrudovaného krmiva BOSCH na 1 kg váhy šteňaťa. Táto fáza by mala byť v dĺžke 1 týždeň. Po tomto čase dávkujeme krmivo tak, ako je uvedené na obale. Kŕmne dávky jednotlivých druhov krmív nájdete aj pri každom krmive v časti Druhy krmiva.
-Po prechode výlučne na pevnú stravu doporučujeme podávať extrudované krmivo s primeranou dávkou čerstvej pitnej vody (cca 100 ml na 100 g krmiva). Šteňa by malo mať stály prístup k dostatku čerstvej pitnej vody.
9/ Koľko krmiva potrebuje môj pes?
Krmivá pre psov sú v závislosti na ich zložení a výrobnom procese veľmi rozdielne. Pri zmene značky krmiva musíte sami odsledovať, koľko gramov krmiva efektívne spľňa nároky Vášho plemena. Nieje žiadúce, aby sme psa kŕmili dávkou, ktorá ho bude zbytočne "nadzásobovať" , pretože potom dochádza k nežiadúcemu priberaniu, čo má za následok zdravotné komplikácie (kardiovaskulárne problémy, problémy s kĺbami, poruchy rozmnožovania...), alebo pri rastúcich šteňatách môže prísť k nežiadúcim poruchám vo vývine skeletu. Dávky uvedené na obaloch krmiva BOSCH sú len orientačné a môžu sa líšiť v závislosti na dennej aktivite Vášho psa. Pokiaľ máte pocit, že je Váš pes "tučný", prejdite prosím na krmivo s označením Light. V prípade krmív BOSCH s takýmto označením máte istotu, že krmivo je skutočne Light výrobkom. Tieto by nemali prekročiť obsah tukov 7%. Okrem toho sa obsah energie ešte zníži pridaním vyššieho percentuálneho podielu vlákniny (min. 4% alebo viac). Ak si myslíte, že máte radi svojho psa, dbajte na jeho správnu hmotnosť, aby problémy s obezitou nevyvolali nežiadúce zdravotné komplikácie.
10/ Aká zelenina sa používa pri krmivách BOSCH?
V krmivách BOSCH sú použité suroviny nakupované od nemeckých pestovateľov (mrkva,hrášok,pór a špenát). Suroviny sú šetrne sušené. O zložení jednotlivých krmív sa dozviete na každom našom obale.
11/ Aké kvasnice sa používajú v krmivách BOSCH?
V krmivách BOSCH sú použité jemne sušené pivovarské kvasnice nakupované od nemeckých pivovarov.
12/ Sú v krmivách BOSCH pridané konzervačné látky ?
V krmivách BOSCH niesú pridané žiadne konzervačné látky s výnimkou Antioxidantov na zabránenie oxidácie tukov v krmive (Výlučne antioxidanty prírodného pôvodu ). Často sú Antioxidanty mylne interpretované ako konzervačné látky. Ich úlohou však je chrániť citlivé vitamíny a esenciálne mastné kyseliny pred oxidáciou kyslíkom. Našim šetrným tepelným spracovaním sú zachované všetky vlastnosti jednotlivých zložiek krmív a preto nieje potrebná žiadna konzervácia. Dôležité je ešte spomenúť, že je nutné správne skladovanie krmív BOSCH - chladné a suché prostredie bez prístupu vlhkosti. Obal po otvorení prosím uzatvorte.
13/ Aký je účinok Antioxidantov v krmivách?
Čiastočne sme na túto otázku odpovedali už v bode 12. Krmivá pre psov a mačky obsahujú tuky a niektoré esenciálne mastné kyseliny (Omega-3 a Omega-6 mastné kyseliny). Tieto zásadné zložky potravy majú obmedzenú dobu skladovania a časom prichádza k ich rozkladu. Rozklad urýchľuje aj UV žiarenie a teplota. Z tohoto dôvodu je dôležité správne skladovanie v suchom a chladnom priestore (teplota max. 20 °C) v uzatvorenom obale. Najväčším "škodcom" v prípade mastných kyselín a vitamínov je kyslík v atmosfére. Ich oxidáciou vzniká nepríjemný zápach z rozkladu týchto zložiek v krmive. Rozhodujúci vplyv na zabránenie tomuto rozkladnému procesu majú práve Antioxidanty. Ako už názov naznačuje, sú proti (anti) oxidácii živín, obzvlášť proti oxidácii esenciálnych mastných kyselín a vitamínov obsiahnutých v krmive. Esenciálne mastné kyseliny a vitamíny sú pre život Vášho zvieraťa veľmi dôležité - správny rast, zdravá koža a srsť a v neposlednom rade celková odolnosť organizmu. Trvalý alebo dlhodobý nedostatok nenasýtených mastných kyselín môže viesť k vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Antioxidanty podliehajú neustálej kontrole a ďalšiemu výskumu z hľadiska ich možného škodlivého vplyvu na živé organizmy. Na stabilizáciu tukov sú v krmivách BOSCH použité Alfatokoferoly prírodného pôvodu (získané z rastlín) v kombinácii so stopovým množstvom propylgalátu, ktorý má rovnaký chemický vzorec ako v prírode sa vyskytujúca rozsiahla skupina galátov - v metabolizme je tento antioxidant ľahko odbúrateľný na rozdiel od niektorých čisto syntetických antioxidantov (BHA, BHT, Etoxyquin...). V krmivách BOSCH sa nepoužívajú syntetické antioxidanty BHA , BHT, Etoxyquin... Hlavná stabilizácia tukov je zabezpečená silnými Alfatokoferol extraktmi čisto prírodného pôvodu.
14/ Používajú sa pri výrobe krmív BOSCH umelé farbivá?
Nie, v krmivách BOSCH niesú pridané žiadne umelé farbivá.
15/ Boli pri výskume a vývoji krmív BOSCH uskutočňované testovania na zvieratách?
Nie, v spoločnosti BOSCH Tiernahrung boli tieto praktiky striktne odmietnuté.
16/ Aký je podiel mäsovej zložky v krmivách BOSCH?
Podiel mäsovej zložky v krmive , nieje meradlom kvality krmiva (ako sa opakovane niektorými záujmovými skupinami v rámci konkurenčného boja tvrdilo). Je totiž viac možností , ako podiel mäsovej zložky "zvýšiť". Je rozdiel v použitej surovine, ak je mäso chudé, alebo je tučné (mastné). Pri rovnakom objemovom pomere mäsa pri týchto dvoch druhoch (chudé a mastné) máme síce percentuálny podiel mäsovej zložky rovnaký, ale podiel bielkovín bude rôzny (mastné mäso obsahuje väščí podiel tukov, ako mäso chudé). Je rovnako žiadúce pri porovnávaní medzi rôznymi krmivami pamätať na to, že v zložení sú aj iné živočíšne bielkoviny (napr. sušené plnotučné mlieko, rybacia múčka...), ktoré sú tiež pre Vášho psa vhodné z hľadiska amínokyselín. Je ale nutné povedať aj to, že nadmerný prísun bielkovín je nežiadúci. Podiel mäsovej zložky je uvedený pri každom nami dodávanom krmive v sekcii Druhy krmiva. Snažíme sa Vám poskytnúť kompletné informácie ohľadom zloženia jednotlivých druhov nami dodávaných krmív. Prosím ospravedlňte nás, ak niektoré informácie nestihneme pre Vás včas publikovať.
17/ Aké druhy obilia sa používajú pri výrobe krmív BOSCH?
Na výrobu krmív BOSCH sa používa celozrnné obilie pochádzajúce z južných regiónov Nemecka (kukurica, pšenica, jačmeň). Ryža v našich krmivách pochádza z Talianska.
18/ Používajú sa v krmivách BOSCH vedľajšie živočísne produkty ako napr. rohovina, pazúry, zobáky... ?
Nie , v krmivách BOSCH sa používajú len produkty , ktoré môžu byť použité aj k ľudskej konzumácii. To teda vylučuje akúkoľvek rohovinu, zobáky, nechty, pazúry... Všetky živočíšne produkty v krmivách BOSCH pochádzajú výlučne z Nemecka a krajín EU. Výnimkou je len jahňacia múčka, ktorej je v Európskej únii nedostatok (málo chovov jahniat) a preto je táto surovina dovážaná buď z Nového Zélandu , alebo z Austrálie.
19/ Čo rozumieme pod pojmom vajcia a výrobky z vajec v krmivách BOSCH?
Veľmi šetrne sušené surové vajcia pochádzajúce z Nemecka a Francúzska.
20/ Čo rozumieme pod pojmom výrobky zo zeleniny v krmivách BOSCH?
Jedná sa predovšetkým o zdroj vlákniny (repné odrezky-pôvod Nemecko), pšeničná múka (pôvod Nemecko). Okrem toho ľanové semeno (pôvod Nemecko), kukuričný lepok (pôvod Nemecko) a pšeničné klíčky (pôvod Nemecko).
21/ Čo rozumieme pod pojmom Oleje a Tuky v krmivách BOSCH?
Táto skupina zahŕňa vysokokvalitný hydinový a hovädzí tuk. Suroviny v tejto kategórii spĺňajú kritériá, ktoré sú kladené na ľudské potraviny - viď certifikáty spoločnosti BOSCH.
22/ Čo rozumieme pod pojmom ryby a vedľajšie výrobky z rýb v krmivách BOSCH?
K výrobe krmiva BOSCH sa používajú len vysokokvalitné , jemne sušené rybacie múčky (z morských rýb - pre ich vysokú hladinu omega mastných kyselín), pôvodom z Nemecka, optimálnej čerstvosti bez pridania konzervačných látok.
23/ Ako často by som mal/-a kŕmiť svojho psa?
Optimálne je , ak môžeme rozdeliť dennú kŕmnu dávku na 2-3 jedlá. Týmto sa vyhneme tráviacim ťažkostiam spôsobeným napr. nadmerným hltaním potravy. Po jedle necháme psa 2-3 hodiny odpočívať - nezaťažujeme ho fyzickou aktivitou, aby mohol v kľude tráviť potravu. Pre pracovne vedené plemená by malo byť posledné kŕmenie min. 6 hodín pred aktivitou. Prvé jedlo po vyčerpávajúcej fyzickej aktivite by malo byť podané 2-3 hodiny po takejto aktivite.